Boscaini Carlo Amarone DOCG

308.00 DKK


Vores leverandør fra Valpolicella-området i Norditalien hedder Boscaini Carlo. Vingården blev etableret i 1948 af den første Carlo Boscaini og drives i dag af hans søn samt børnebørnene Carlo og Mario. Der hører 14 ha vinmarker til gården og produktionen er lille – blot 60.000 flasker producerer Boscaini Carlo om året, og halvdelen sælges fra vingården til private kunder (turister m.v.).


2015 Boscaini Carlo Amarone della Valpolicella er lavet på 40% Corvina, 40% Corvinone og 20% Rondinella. Druerne er håndplukket og det er kun de allerbedste druer der bruges til Amaronen. Druerne tørres i fire måneder, før de presses og gæres. Der er 15,5% alkohol i vinen. I årgang 2015 har vinene ligget på slovenske fade (1300 og 5000 liter) i 20-30 måneder, før den er tappet på flaske, hvor den lagres i yderligere 3 måneder.


Når du sidder med vinen I glasset er du ikke I tvivl: Vi har med en producent at gøre, der laver kvalitet – det er en vin man bør prøve at smage for at finde ud af hvad Amarone kan være: Dejlig frugt, mørke bær, velmodne kirsebær og jordbund i duften. Vinen smager super-godt, Den har fedme, fylde og smagen er dejligt afrundet. Vinen hænger i munden med en lækker og meget lang eftersmag – det må være indbegrebet på en smilevin!


Vinen bør dekanteres et par timer før den skal drikkes, den skal serveres ved stuetemperatur (18-20 grader) og passer perfekt til robuste retter – den vil kunne klare andestegen juleaften, men du skulle også prøve at servere den til krondyrmørbrad med vaniljesalt og Amaronesauce eller prøv den til tapas, fx manchego ost og hjemmelavet mayonnaise.

Du kunne også være interesseret i

Bøf med Chimichurri Sauce og Patagonia-kartofler

Tid - 1 time

Antal prs. - 4

Sværhedsgrad - Medium

​Relaterede varer

Malus Danica

280 kr.

Druesorter - Æbler

Årgang - 2015

Land - ​Danmark

Type - ​Æblevin

Prducent - Cold Hand Winery

Finesse Riesling

185 kr.

Druesorter - ​100% Riesling

Årgang - 2020

Land - ​Tyskland

Type - ​Hvid vin

Producent - ​Weingut Theo-Loosen

Black Diamond Zinfandel

239 kr.

Druesorter - ​​Zinfandel

Årgang - 2015

Land - Californien

Type - Rødvin

Prducent - ​​Peltier

Black Diamond Petite Sirah

235 kr. 

Druesorter - Petite Sirah

Årgang - 2015

Land - Californien

Type - Rødvin

Prducent - Peltier

Har du spørgsmål eller ​ønsker du at høre nærmere?

Adresse

Liber Vin

Viborgvej 379A, Sønderbæk

8920 Randers NV

Information

Telefon: 20 66 69 06

E-mail: info@liber-vin.dk

​CVR: 27756115

Links

Persondata